دستگاه تشخیص چهره

.فناوری بیومتریک در 10 سال گذشته محبوبیت زیادی بدست آورده است. امروزه بسیاری از شرکت های فناوری از جمله اپل، سامسونگ و گوگل برای احراز هویت، احراز هویت بیومتریک همراه با سخت افزار خود را انتخاب کرده اند.

دستگاههای حضور و غیاب بیومتریک برای شناسایی ویژگی های فیزیولوژیکی منحصر به فرد کارکنان طراحی شده اند.

این دستگاه ها شامل: دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره و حضور و غیاب اثر انگشتی می باشد.

در دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره و یا اثر انگشت بر خلاف سیستم های مبتنی بر کارت، کارمندان نمی‌‌توانند به جای شخصی دیگر وارد و یا خارج شوند.

تشخیص چهره سه بعدی:

تشخیص چهره سه بعدی از سنسورهای سه بعدی برای گرفتن اطلاعات در مورد شکل صورت استفاده می کند. این اطلاعات سپس برای شناسایی ویژگی های متمایز روی سطح صورت مانند چشم، بینی و چانه استفاده می شود.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره:

دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره جدیدترین راه حل های امنیتی مبتنی بر فناوری هستند که با شناخت ویژگی‌های صورت، امنیت در محل کار را فراهم می آورند.

دستگاههای حضور و غیاب تشخیص چهره ویژگی‌های چهره را ضبط کرده و الگوهای ضبط شده را در پایگاه داده و یا حافظه دستگاه ذخیره می.کنند.

هنگامی که کارمند جلوی دستگاه حضور و غیاب قرار می گیرد، دستگاه چهره فرد را دریافت کرده و یک تحلیل دو بعدی یا سه بعدی از نقاط صورت انجام می‌دهد که برای هر کارمند منحصر به فرد است.
سپس تطبیقی بین الگوی دریافت شده با الگوهای از پیش تعریف شده صورت می گیرد.

هنگامی که احراز هویت موفقیت آمیز باشد دستگاه هویت کارمند را تایید می کند و ساعت ورود یا خروج کارمند ثبت می گردد در غیر این صورت عمل شناسایی فرد موفقیت آمیز نبوده است.

مزایای دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره نسبت به دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی:

صرفه جویی در زمان و کاهش بیماری: زمانی که بیماری هایی مانند سرماخوردگی و ویروس ها در بین کارمندان گسترش پیدا کند می تواند حضور کارمندان در محل کار را کاهش دهد.
با استفاده از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، کارکنان می‌توانند در مدت زمان کوتاه تری وارد و از محل خارج شوند زیرا نیازی به لمس کردن سطح دستگاه حضور و غیاب جهت ورود و خروج نیست.
این امر موجب صرفه جویی در زمان و همچنین به حداقل رساندن بیماری های گسترش یافته به علت تماس فیزیکی است.

دستگاههای حضور و غیاب تشخیص چهره برای محیط های کارگاهی، بخش های صنعتی، بخش های عمرانی، ساختمان سازی، تراشکاری و کلا محیط هایی که افراد بنا به کارشان دارای اثر انگشت سالمی نیستند و استفاده فیزیکی از بدن خود برای انجام کارها می نمایند، می تواند مفید واقع شود
. اما در مکان هایی نظیر محیط های اداری، ارگان دولتی و غیره که محیط کار سالم و بدون دغدغه و دخالت اعضای بدن صورت می‌گیرد استفاده از دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی می‌تواند انتخاب مناسبی جهت کنترل ترددها باشد.

دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره دارای ثبت تعداد تردد بیشتری نسبت به دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی می باشد و برای مکان هایی که بالای 100 نفر پرسنل دارند می تواند انتخاب مناسبی واقع شود
اما در اداره های کوچک که دارای پرسنل کمتری می باشند استفاده از دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی از نظر اقتصادی به صرفه تر خواهد بود.

مزایای دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره:

استفاده کارفرمایان از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره جهت ردیابی تردد کارمندان آنها را قادر می سازد تا خطاهای انسانی را از بین ببرند. این بدان معنی است که تعداد دقیق ساعت حضور کارمند و کارکرد وی به سیستم محاسبه حقوق و دستمزد انتقال یافته و کارفرما دیگر نگران اضافه کاری اشتباه نمی باشد.

سیستمی خودکار و دقیق:

تشخیص صورت دقیق تمام آیتم های حضور، عدم حضور و اضافه کاری را گزارش می دهد. فرایند شناسایی در هر زمان تنها با یک سرعت که تقریبا نامحدود است شروع می شود. این سیستم می تواند هزاران کاربر را در کمتر از یک ثانیه مطابقت و اطلاعاتی را فراهم کند. که 100٪ صحیح است بدون اینکه بخواهید انگشت خود را بلند کنید.

صرفه جویی در زمان:

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره به کارمندان اجازه می دهد تا در عرض چند ثانیه بدون نیاز به لمس دستگاه ورود و یا خروج خود را ثبت نمایند.

سیستم ردیابی خودکار:

با استفاده از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره ردیابی زمان بدون نیاز به پرسنل برای نظارت بر سیستم به طور 24 ساعت در روز وجود دارد. دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره همانند یک انسان هوشمند است که با سیستم های خودکار خطای انسانی را حذف می کند. سیستم حضور و غیاب با استفاده از تکنولوژی تشخیص چهره می تواند با دقت گزارش حضور، عدم حضور و اضافه کاری را با فرآیندی سریع و دقیق شناسایی کند.
با استفاده از یک سیستم حضور و غیاب تشخیص چهره می توان سابقه حضور کلی کارکنان سازمان اعم از نگهداری زمان ورود و خروج، اضافه کاری، تردد های ثبت نشده، غیبت ها، ماموریت ها و همه چیز را به خوبی مدیریت و برنامه ریزی کرد. همچنین منظم بودن کارکنان از طریق آن می تواند شناخته شود که در نهایت می تواند ساعت های بهره وری را افزایش دهد.

رهایی از سیستم قلم و کاغذ:

استفاده از دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره موجب صرفه جویی در هزینه های سازمان می شود همچنین نگهداری داده ها را آسان می کند زیرا سیستم های حضور و غیاب تشخیص چهره به جای کاغذ از رسانه های الکترونیکی برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده می کنند همچنین استفاده از این سیستم احساس خوبی بین کارمندان در سازمان را ایجاد می کند.

 

در جدول زمانی زیر برخی از رویدادهای مهم تشخیص چهره بیان گردیده است:

1960: اولین سیستم تشخیص چهره نیمه اتوماتیک توسط Woodrow W. Bledsoe تحت قراردادی به دولت ایالات متحده توسعه داده شد این سیستم مدیر را به منظور قرار دادن دستی ویژگی هایی مانند چشم ها و گوش ها بر روی عکس، نیاز داشت.

1970: فناوری تشخیص چهره (FERET) توسط اداره آژانس تحقیقات پیشرفته (DARPA) و دفتر برنامه توسعه فناوری های مبارزه با مواد مخدر وزارت دفاع امریکا آغاز شد این به رسمیت شناختن چهره از نخستین دوره رشد خود تا بازار محصولات تجاری بوده است.

2004: چالش بزرگ تشخیص چهره (FRGC)، آخرین الگوریتم های تشخیص چهره موجود را ارزیابی کرد. تصاویر صورت با وضوح بالا، اسکن چهره سه بعدی و تصاویر عنبیه چشم در آزمایشات مورد استفاده قرار گرفت.
نتایج تحقیقات نشان داد که الگوریتم های جدید 10 برابر دقیق تر از الگوریتم های تشخیص چهره در سال 2002 و 100 برابر دقیق تر از سال 1995 هستند. برخی از الگوریتم ها می توانستند دوقلوهای مشابه را شناسایی کنند.

2010: دستگاه های امنیتی ملی ایالات متحده از دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک نظیر تشخیص چهره برای شناسایی تروریست ها استفاده می کردند.

2014: FBI ( اداره تحقیقات فدرال آمریکا ) سیستم عکس های بین ایالتی، را به عنوان بخشی از سیستم شناسایی راه اندازی کرد. همچنین سازمان های قانونی در سراسر کشورشان توانایی پردازش تا 52 میلیون تصویر در ارتباط با هویت جنایی را دارند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *